„Don Bosco. Do Jezusa z Matką Boską”

MATERIAŁY DUSZPASTERSKIE NA ADWENT 2023
Już po raz 10. zostały przygotowane częstochowskie materiały duszpasterskie na Adwent. W tym roku projekt realizowany jest pod tytułem: „Don Bosco. Do Jezusa z Matką Boską”.
W skład materiałów wchodzą: książeczka dla dzieci z 15 naklejkami, baner, książka z kazaniami, nagrania audio (płyta CD) i wideo (do pobrania ze strony archidiecezji), piosenki „Don Bosco” z repertuaru Magdy Anioł oraz „Piękna Twoja Twarz” Marty Madejskiej. Obie piosenki, za zgodą autorów, zostały wykonane przez „Aniołki Fatimskie” – scholę z parafii Narodzenia Pańskiego z Pajęczna.v

Materiały w swej treści nawiązują do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2023/2024: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”, a także wpisują się w przygotowanie do nawiedzenia parafii naszej Archidiecezji przez Matkę Bożą w znaku Jasnogórskiej Ikony.Proponowany schemat nauk adwentowych składa się z trzech elementów: wprowadzenie w temat kazania, odtworzenie w formie wideo lub audio kolejnych szczegółów z życia św. Jana Bosko (ok. 3 min.), podsumowanie w formie dialogu i odniesienie do życia. Na każdy dzień zostało przygotowane pytanie, które można zadać dzieciom przed końcowym błogosławieństwem. Znajduje się ono również w książeczce dla dzieci. Odpowiedzi pisemne dzieci przynoszą na drugi dzień.

Wyjaśniając wybrany temat warto przypomnieć, że kiedy po powrocie z więzienia bł. kard. Stefan Wyszyński przybył na Jasną Górę 2 listopada 1956 r., wówczas w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej powie­dział: „Ta, przed Obliczem której stoję, była mi przez cały ten czas (uwięzienia) mocą i wytrwaniem, światłem i oparciem, pociechą, nadzieją i pomocą nie­ustanną – prawdziwą Dziewicą Wspomożycielką!” Wtedy też zapoznano Prymasa Tysiąclecia z ideą ewentualnego Nawiedzenia. Pochwalił ją i uznał za wspaniałą: „To byłoby przedłużone ramię Dziewicy Wspomożycielki!” Maryja zatem będzie nawiedzać nasze parafie czczona nie tylko jako Matka Boża Częstochowska – Królowa  Polski, ale również jako nasza Wspomożycielka.

Święto Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych ustanowił papież Pius VII 15 września 1815 r. jako wyraz wdzięczności Matce Bożej za wyzwolenie go z niewoli napoleońskiej 24 maja 1814 r. po ok. 5-letniej nieobecności w Watykanie. Największym krzewicielem kultu Maryi jako Wspomożycielki Wiernych był św. Jan Bosko. Święty ten jest wspaniałym przykładem przyjęcia Maryi do swojego życia i całkowitego zawierzenia Jej. Znany jako przyjaciel dzieci i młodzieży, był nie tylko twórcą salezjańskiego systemu wychowawczego, ale również prawdziwym prorokiem. W jednej ze swych wizji poznał trudne przyszłe czasy Kościoła, dla którego pomocą będzie Maryja – Wspomożenie chrześcijan, a ratunkiem – Jezus Eucharystyczny.

Dlatego właśnie może warto tegoroczną drogę adwentową przejść pod przewodnictwem św. Jana Bosko. Serdecznie zachęcamy.

Szczegółowe informacje i zamówienia w Wydziale Duszpasterskim Kurii Metropolitalnej w Częstochowie (tel. 453401040).

Zamówienia można też składać drogą elektroniczną: duszpasterski@archiczest.pl

Zamówienia będą przyjmowane do środy 15 listopada br. Przewidywany odbiór materiałów 27-28 listopada  br.