Kongres Eucharystyczny

Czcigodni Duszpasterze i Katecheci,        
zbliża się czas Kongresu Eucharystycznego w naszej archidiecezji.
Z tej racji pragniemy skierować do Was kilka słów związanych z jego organizacją, licząc na waszą współpracę, zaangażowanie i pomoc.

 1. Kongres w miejsce pielgrzymki
  W tym roku nie organizujemy pielgrzymek dzieci komunijnych oraz ministrantów do sanktuariów diecezjalnych czy krajowych. W to miejsce proponujemy dla nich Kongres Eucharystyczny na Jasnej Górze, jako zwieńczenie trzyletniego programu duszpasterskiego i katechetycznego, poświęconego sakramentowi Eucharystii.
 2. Motywowanie rodziców
  Prosimy o Wasze włączenie się w Kongres poprzez zmotywowanie rodziców dzieci komunijnych, ministrantów oraz scholii do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Chodzi o zachęcenie ich, by umożliwili swoim dzieciom udział w Kongresie i sami w miarę możliwości w nim uczestniczyli.
 3. Organizacja pielgrzymki
  Prosimy o zorganizowanie wspólnego wyjazdu z parafii na Kongres, zadbanie o transport, ubezpieczenie grupy czy odpowiednią liczbę opiekunów.
 4. Piosenka kongresowa
  Prosimy o nauczenie piosenki kongresowej – Chleb aniołów, która będzie towarzyszyć nam podczas nabożeństwa. Jej nuty, słowa, podkład muzyczny znajdują się poniżej. Piosenkę można przygotować z dziećmi na lekcji religii w szkole, jak również podczas spotkań parafialnych czy też przed Mszą św.
 5. Czas i miejsce
  Kongres będzie miał miejsce 11 czerwca (sobota) w Częstochowie przed szczytem klasztoru na Jasnej Górze. Początek o godzinie 10.30. Trzeba być wcześniej, żeby nie przemieszczać się wraz z grupą podczas katechezy i przygotowania do Eucharystii.
 6. Adresaci Kongresu
  Do udziału w Kongresie zapraszamy dzieci, które w tym roku po raz pierwszy przystępują do pierwszej Komunii świętej (na ile to możliwe w strojach komunijnych), Liturgiczną Służbę Ołtarza oraz schole parafialne. Zapraszamy też dzieci, które przeżywały swoją pierwszą Komunię św. podczas pandemii oraz członków innych wspólnot dziecięcych i młodzieżowych działających przy parafii. Wraz z nimi zaproszeni są rodzice, duszpasterze i katecheci oraz wszyscy wierni, którzy pragną w nim uczestniczyć.
 7. Ministranci i lektorzy         
  Liturgiczna Służba Ołtarza uczestniczy w Kongresie w strojach liturgicznych przed szczytem klasztoru na Jasnej Górze. Natomiast na wałach biorą udział we Mszy św. kapłani i ceremoniarze oraz wytypowani w dekanatach ministranci, którzy będą zaangażowani w procesji eucharystycznej.

Program

10.30-11.00 KATECHEZA EUCHARYSTYCZNA – s. Jana Krogul OSU, ks. Sebastian Kosecki
11.00-12.00 MSZA ŚWIĘTA – Abp Wacław Depo Metropolita Częstochowski
12.00 -12.30 UWIELBIENIE NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU
12.45-13.45  KONCERT ZESPOŁU ARKA NOEGO

8. Zgłoszenia grup     
Każda grupa parafialna oraz kapłani, którzy będą koncelebrować Mszę św. powinni być wcześniej zgłoszeni przez formularz elektroniczny. Jest to konieczne ze względów organizacyjnych, logistycznych i technicznych, pozwoli też na przygotowanie odpowiedniej ilości pamiątek kongresowych.

Prosimy duszpasterzy i katechetów o wypełnienie i przesłanie zgłoszenia udziału grupy w Kongresie poprzez  formularz elektroniczny do 27 maja 2022 r.

Piosenka na uwielbienie:

Chleb Aniołów – nuty (pobierz)

Podkład muzyczny – Chleb Aniołów:

 

W razie jakichkolwiek zapytań prosimy kontaktować się z ks. Pawłem Wróblem (tel. 791 887 099) i ks. Adamem Polakiem (tel. 662 999 834).