Rekolekcje szkolne online

Szanowni Katecheci,
zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią zostały przygotowane nagrania szkolnych rekolekcji online, które można przeprowadzić w ramach lekcji religii dla młodzieży. Materiał został opracowany przez Szkołę Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Częstochowskiej.
Jeśli jednak istnieje możliwość zrealizowania szkolnych rekolekcji w tradycyjnej formie, zachęcamy do podjęcia tego trudu, wtedy nagrania można wykorzystać przy innej okazji na lekcjach religii. Są one dostępne na kanale YOUTUBE Referatu Katechetycznego.
Całość materiału obejmuje trzy kilkunastominutowe filmy, każdy z nich kończy się zaproszeniem do wykonania zadania związanego z jego przesłaniem. Poniżej znajduje się krótka „instrukcja”, która pomoże w lepszym wykorzystaniu nagrań.

Drogi Katecheto!

Przygotowane rekolekcje dla szkół ponadpodstawowych są tylko metodą. Bardzo ważne jest, by w czasie lekcji religii nie tylko wyświetlić przygotowany materiał filmowy, ale nade wszystko porozmawiać o tym, o czym uczniowie usłyszą w czasie każdego odcinka.

Niezwykle ważna jest praca, do której uczniowie zostają zaproszeni po każdym odcinku.

Dlatego zachęcamy, by po obejrzeniu 1 odcinka, w trakcie lekcji religii, uczniowie napisali list do przyjaciela (którym może być Bóg) o swoim doświadczeniu straty. Warto potem porozmawiać na ten temat ukazując, że w Jezusie jest nadzieja.

Po obejrzeniu 2 odcinka zachęcamy, by w czasie lekcji religii uczniowie zrobili lectio divina w oparciu o podany fragment Łk 15, 11-24. Warto w tym miejscu podzielić się swoim osobistym doświadczeniem słuchania Boga w Jego słowie i zapytać czy te elementy modlitwy są zrozumiałe.

Po obejrzeniu 3 odcinka bardzo prosimy, by zachęcić uczniów do spowiedzi – osobistego spotkania się z Jezusem Miłosiernym. Pomocą w tym może być film „Spowiedź”, który warto wyświetlić. Zachęcamy, by dać również osobiste świadectwo, jak Bóg przebacza Tobie, jako Katechecie. Link do filmu o spowiedzi:

https://www.youtube.com/watch?v=e_2NCOOCuDQ&ab_channel=MarcinKwa%C5%9Bny

ks. Michał Krawczyk
Szkoła Nowej Ewangelizacji św. Jana Chrzciciela
w Archidiecezji Częstochowskiej
 

Rekolekcje szkolne 1.

 

Rekolekcje szkolne 2.

Rekolekcje szkolne 3.